Assist our highschool sports activities protection by changing into a digital subscriber. Subscribe now


The All-CIF-SS girls water polo teams for the 2019-20 season had been launched Monday, March 16.

DIVISION 1

Participant of the Yr — Nicole Struss, 12, Laguna Seaside

Coach of the Yr — Ethan Damato, Laguna Seaside

Participant grade faculty

Emma Lineback 11 Laguna Seaside

Molly Renner 11 Laguna Seaside

Mallory Reynoso 12 Foothill

Malia Allen 12 Foothill

Julia Janov 12 Foothill

Taylor Smith 10 Newport Harbor

Morgan Netherton 10 Newport Harbor

Olivia Giolas 11 Newport Harbor

Hannah Meyer 12 San Marcos

Cassidy Miller 12 San Marcos

Janna Tauscher 11 Mater Dei

Honnie Vandeweghe-O’Shea 11 Santa Margarita

Anna Pearson 10 Orange Lutheran

DIVISION 2

Participant of the Yr — Meera Burghardt, 12, Harvard-Westlake

Coach of the Yr — Matt Kubeck, Harvard-Westlake

Participant grade faculty

Gracie Hurst 11 Oaks Christian

Alex Higginson 11 San Clemente

Namlhun Jachung 12 Harvard-Westlake

Religion Tedesco (G) 12 Santa Barbara

Leigh Iyter 12 Mira Costa

Maddie Demattia 12 Agoura

Bianca Becerra 11 Schurr

Grace Pelkey 12 San Clemente

Maya Avital (G) 12 Corona del Mar

Maryn Dempsey 12 Murrieta Valley

Ava Bishop-Gargaro 11 Wilson/Lengthy Seaside

Abby Wiesenthal 12 Harvard-Westlake

Abigail Hendrix 12 Santa Barbara

DIVISION 3

Participant of the Yr — Lauren Woolley, 11, Rosary

Coach of the Yr — Rory Bevins, Rosary

Participant grade faculty

Emily Ausmus 9 ML King

Mia Solorzano 11 Rosary

Ashley Greger 9 Santa Monica

Amelia Gonzalez 12 Rosary

Sophia Mathers (G) 9 ML King

Emily Music 11 Notre Dame/Sherman Oaks

Kaya Hart 12 Sunny Hills

Anaiah Lightner 11 St. Lucy’s Priory

Veralie Naranjo 11 Rosary

Taylor Mason 11 ML King

Madison Greger 10 Santa Monica

Taylor Enright 12 Notre Dame/Sherman Oaks

Future Hernandez 12 Segerstrom

DIVISION 4

Participant of the Yr — Casey Barraga, 11, La Serna

Coach of the Yr — John Pringle, La Serna

Participant grade faculty

Christine Carpenter (G) 9 Yucaipa

Hailey Andress 10 Glendora

Bianca Borunda 12 La Serna

Maritza Ochoa 12 Downey

Samantha Worley 11 Edison

Talie Wilmans 12 Poly/Pasadena

Ellie Travisano 11 Glendora

Sophia Perez 12 La Serna

Ashley Murray 11 Murrieta Mesa

Lauren Nelson 12 Yucaipa

Valerie Wraith 9 Northwood

Reagan Whitney 12 Marymount

Sydney Chiang (G) 12 Temple Metropolis

DIVISION 5

Participant of the Yr — Victoria Padilla, 11, California

Coach of the Yr — Davey Brown, California

Participant grade faculty

Abbey Armstrong (G) 11 Temecula Valley

Kira Anderson 9 Costa Mesa

Leslie Mesa (G) 12 California

Montana White 11 West Torrance

Myah Ibarra 9 California

Ta’iuta Uiagalelei 12 Costa Mesa

Charlotte Grey 12 Monrovia

Ally Huber 12 Temecula Valley

Hailee Morales 10 Hillcrest

Katelynn Howell 12 San Dimas

Annika Arroyo 12 Foothill Expertise

Kaitlyn Regan 12 Monrovia

Amber Nielsen 11 Norco

DIVISION 6

Participant of the Yr — Emma Marsh, 12, Marina

Coach of the Yr — Tamara Towgood, Marina

Participant grade faculty

Natalie Kaplanyan 11 Flintridge Prep

Makena Walklett 12 Flintridge Prep

Lily Ensley 9 Marina

Alessandra DeGiorgio 10 Chadwick

Annaliese Ryan 11 El Modena

Dylan Robertson 9 Pasadena

Amy Chui (G) 11 Mark Keppel

Lana Kardos 10 Marina

Camille Tome 12 El Modena

Emily Dodge 10 Mark Keppel

Taylor Lambert 9 Marina

Jazmien Cervantes 12 Western

Grasibella Bucio 12 Pacifica/Backyard Grove

DIVISION 7

Participant of the Yr — Alyssa Woody, 12, Rancho Mirage

Coach of the Yr — Dominic Kirby, Rancho Mirage

Participant grade faculty

Ashley Kigar 11 Pacific

Linda Garcia 12 Norte Vista

Mia Carlos 12 Ontario

Crystal Hoang 12 La Quinta/Westminster

Roxanne Aguilar (G) 12 Pacific

Priscilla Garcia 12 Norte Vista

Melissa Marin 12 Norte Vista

Romelia Urbina (G) 11 Norte Vista

Savannah Robles 10 La Salle

Raquel Jordan (G) 11 Rancho Mirage

Dianely Parra 10 Rancho Mirage

Saraih Meza 12 Ontario

Nancy Salmeron 12 Norte Vista